Egt Nedir?

EGT NEDİR?

EGT (Exhaust Gas Temperature) Egzoz gaz sıcaklığıdır. Yanma odasında yakıt yandıktan sonra karışıma göre egzoz duman sıcaklığı değişim gösterir. Bu değer bizim için neden önemlidir? Çünkü Egzoz gaz sıcaklığı fakir karışımda çok yükselmektedir ve egzoz gazı ile ilişkili olan parçaların yoğun ısıya maruz kalmasına sebep olacaktır. Bu da bu gazı tahliye eden egzoz supaplarının erimesine yol açmaktadır. Zaten dikkat edilirse supapları eriyen araçların genelde hep egzoz supaplarının eridiği görülecektir.


LPG’li araçlarda bu erimenin sebebi tamamen ayarsız çalışmadan dolayı fakir karışımdır. Yüksek yüklenmelerde fakir gerçekleşen yanma egzoz supaplarının erimesine sebep olmaktadır.

Motorlarda yüksek EGT nedenleri olarak motorda meydana gelen yıpranma, kirli kompresör, motordan çok fazla hava çekilmesi, yabancı madde hasarı, motor sistemlerindeki arızalar (yakıt sistemi gibi), motor yapısındaki hasarlanmalar, açık hava sıcaklığı artışı ve motor çalıştırma prensiplerine riayet edilmemesi sayılabilir...

Lpg AFR Ayarı konusunda Profesyonel Ekibimiz ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.