Katalitik Konvertör Nedir?

KATALİTİK KONVERTÖR NEDİR?

Katalitik konvertör, yanma esnasında oluşan ve araç egzozundan çıkan zehirli gazların olabildiğince temiz bir halde havaya karışmasını amaçlar. Dünyayla birlikte Türkiye’de de daha çevreci hale gelen standartlar ve kanunlar ile bu sistemler araçların içerisinde zorunludur ve gün geçtikçe gelişmektedir.


            Katalitik konvertör ya da katalitik dönüştürücü, motorların egzozlarından çevreye zararlı maddeleri daha az zararlı maddelere dönüştüren aygıttır. Bu konvertör bir petek şeklinde egzoz çıkışında bulunur. İçindeki çeşitli elementler (platin, paladyum ya da rodyum) ile Karbon monoksit daha az zararlı ve çevrede dönüştürülebilir olan Karbondioksit gazına, son derece zehirli Azot oksit gazlarını ise Azot ve Oksijene ayırarak doğaya zarar vermememizi sağlar.Yeni nesil araçlarda bu konvertörün çıkışında da oksijen sensörü bulunmakta ve atık gazların durumunu ölçmektedir. Kat Konvertör işlemini yapamayacak hale geldiyse, aracınız arıza lambası yakacaktır.

Katalitik Konvertör uzun ömürlü bir parçadır. Bir motor sağlıklı çalıştığı sürece çok uzun zaman sorun çıkarmaz. Eğer konvertörde bir sorun varsa bunun 2 sebebi bulunmaktadır:

– Birincisi; aracın sürekli kısa mesafe kullanılması, kötü yakıt, yağ yakmasından dolayı çiğ yakıt veya yağ birikintilerinin bu etkin maddeleri pasifize etmesi, konvertörün hal değiştirmesidir.

– İkincisi ise; ayarsız yanmadan dolayı oluşan yüksek EGT sıcaklığının katalitik konvertördeki bu etkin maddeleri eritmesi, kat konvertörün içinin erimesi, çatlaması veya kırılmasıdır.

Ayarsız LPG’li araçlarda genelde ikinci durumu görürüz. Open loop bölümünde yaşanan fakir karışım kaynaklı yüksek EGT, supapları eritirken katalizörün içerisindeki bu elementleri de eritir.

Lpg AFR Ayarı konusunda Profesyonel Ekibimiz ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.