OPEN LOOP NEDİR?

OPEN LOOP NEDİR?

Open loop sürüş, araçlarımızda hızlanma veya tam güç gereksinimi olduğu zaman motorumuzda oluşan durumdur. Motorumuz bu gibi anlarda oksijen sensörü ile yakıt düzeltme yapmaz ve karışımı zenginleştirir.

Wideband (genişbant okuma yapabilen) Oksijen sensörü ile yaptığımız ölçümlere göre örneğin;

Atmosferik motorlu araçlar tam gazda open loop bölümünde 12.5 – 13.0 AFR aralığında yanma gerçekleştirmektedir.

Turbo şarjlı araçlar ise daha aşağıya inebilirler, turbo motorlu araçlar tam gazda open loop bölümünde 10.0 – 12.0 AFR aralığında yanma gerçekleştirmektedir.


LPG’li araçlarda asıl sıkıntının yaşandığı bölüm bu kısımdadır. Bu kısım (tam gaz kısmı) ne yol ayarı ile ne de araç beyninin yakıt düzeltme verileri ile ölçülemediği için ayar haritası kısmında tam bir muamma olarak kalmaktadır. Wideband (genişbant) sensör vasıtası ile aracın tam gaz/openloop konumunda benzinli kullanımda kaç AFR/Lambda değeri verdiğini görmek, sonrasında aracı lpg’ye alarak lpg’de tam gaz/open-loop konumunda aracı benzin AFR/ aynı Lambda değerine ayarlamaktır. LPG ayarı bu şekilde yapıldığı zaman ise LPG’de de motor benzinde yaşanan sağlıklı yanmayı gerçekleştirecek, performans düşüklüğü, supap erimesi, katalitik konvertör erimesi gibi durumlar yaşanmayacaktır.

Lpg AFR Ayarı konusunda Profesyonel Ekibimiz ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.