LPG AFR Ayarı Nasıl Yapılır!

LPG AFR Ayarı Nasıl Yapılır

LPG AFR Ayarı Nasıl Yapılır?

        Lpg AFR ayarı yapılmadan önce arıza tespiti ve montaj kontrolü yapılarak araçta var olabilecek eksiklik ve yanlışlar düzeltilerek araç afr yol ayarına hazır hale getirilir. Sonrasında rolanti ve yükteki rolanti bölümü ayarlanır ve gerçek yol şartlarında her devir ve her vites aralığında closed loop ayarı ile open loop ayarı yapılır. Afr ayarı nasıl yapılır, afr ayarı ne şekilde yapılır hep beraber inceleyelim.

Arıza Tespiti ve Montaj Kontrolünün Yapılması:

Lpg Afr Ayarı yapılmadan önce aracınızın herhangi bir arızası olup olmadığı tespit edilir. Sonrasında Lpg kiti montajı kontrolü sağlanır, hatalı montaj varsa uygun hale getirilir. LPG regülatörü basıncı normal şartlarda 1.0 -1.2 bar arasında olmalıdır. Beygir (Hb) gücü yüksek olan özel araçlarda regülatör gaz basıncı lpg kitine göre değişiklik göstermektedir. Bu basınç değerine göre enjektörlerin nozul (meme) çapları doğru ölçüde olmalıdır. Her enjektör üreticisinin motor gücüne ve motor hacmine göre nozul çapı seçilmelidir.

Closed Loop (Kapalı Döngü) Bölümü Yol Ayarının Yapılması:

Aracınızın gerçek yol şartlarında closed loop ayarını (detaylı olarak, yük, klima vb parametreleri göz önünde bulundurularak) her devirde ve yük şartlarında yol ayarı yapılması gerekmektedir. Bu bölümde ELM327 - OBD Cihazı kullanılarak yakıt kesme yani Stft – Ltft değerleri göz önünde bulundurulmak suretiyle gerekli ayarlamalar yapılır. 

 Open Loop (Açık Döngü) Bölgesi İçin AFR Cihazı İle Ayarın Yapılması:

            Aracınızın Closed Loop bölümünde yani normal kullanım bölümünden Open Loop bölümüne geçtiği bölüm ELM327 OBD cihazının okuma yapamadığı kısaca ECU’nun devre dışı kaldığı bölümdeki parametreleri belirlemek amacıyla Open Loop kısmında yapılan ayar AFR ayarını oluşturmaktadır. Bu kısım için ayrı bir cihaz ile (wideband sensör) ayar yapılması gerekir. Bu bölümde benzin AFR değerleri ile LPG’deki AFR değerleri eşitlenmelidir. Benzin ile lpg arasında fark bulunması aracınızın hem motor sağlığını hem de performansını olumsuz yönde etkilemektedir.

     Afr ayarı nasıl yapılır burada kısaca bahsetmiş olduk, yazımızda bahsi geçen bazı terimlerden open loop, closed loop nedir daha detaylı bilgiye ulaşmak için bilgi bankası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Diğer Hizmetler

Lpg AFR Ayarı konusunda Profesyonel Ekibimiz ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.